Relacje inwestorskie > O nas > Otoczenie rynkowe

Otoczenie rynkowe
Grupa ED Invest S.A. prowadzi działalność w Polsce, na rynku nieruchomości, który pozostaje silnie skorelowany z ogólną kondycją gospodarczą kraju. Kluczowe czynniki wpływające na sektor deweloperski i budowlany to m.in. dynamika PKB, inflacja, poziom stóp procentowych oraz polityka państwa w zakresie rynku mieszkaniowego.
Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w I kw. 2025 roku produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrósł realnie o 3,2% rok do roku, co oznacza lekkie spowolnienie w porównaniu z IV kwartałem 2024 roku, kiedy to odnotowano wzrost o 3,4% r/r. W ujęciu kwartalnym, po korekcie sezonowej, PKB zwiększył się o 0,7%.
Rynek mieszkaniowy
Rok 2025 przynosi kontynuację trendów obserwowanych w poprzednich latach na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Pomimo stopniowej stabilizacji, sektor ten pozostaje pod wpływem szeregu czynników makroekonomicznych i regulacyjnych oraz ewoluujących preferencji nabywców. Rosnąca podaż mieszkań, utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych oraz zmienne warunki finansowe sprawiają, że branża nieustannie modyfikuje swoje strategie.
W I kw. 2025 roku polski rynek mieszkaniowy charakteryzował się rekordową podażą – na rynek trafiło we wszystkich sześciu aglomeracjach ponad 13,4 tys. jednostek, czyli o 11,2% więcej niż w poprzednim kwartale. Dużo więcej mieszkań niż w poprzednim kwartale wprowadzono do sprzedaży w Krakowie i Łodzi. Niewielki wzrost odnotowano we Wrocławiu i Poznaniu, natomiast spadek nastąpił na rynku w Warszawie.

Wykres 1. Kwartalna relacja popytu i podaży (agregacja dla 6 rynków: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź)
Źródło: Raport JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce | I kw. 2025 roku
Dostępność kredytów hipotecznych
Jednocześnie rosnąca oferta sprawia, że kupujący mają coraz większy wybór lokali. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu liczba mieszkań dostępnych utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprzyja bardziej konkurencyjnym warunkom sprzedaży.
W I kw. 2025 roku udzielono o jedną czwartą mniej kredytów hipotecznych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ale o 2,7 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2024 roku.
Dane z sektora bankowego wskazują na wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi po dwóch miesiącach spadków – w styczniu 2025 r. liczba wniosków kredytowych zwiększyła się o 9% w stosunku do grudnia. Jednocześnie zdolność kredytowa potencjalnych nabywców pozostaje pod presją – w siedmiu z dziesięciu największych banków przeciętna dostępna kwota kredytu uległa obniżeniu. Rozpiętość ofert poszczególnych banków pozostaje znacząca, co sprawia, że wybór optymalnego finansowania staje się istotnym elementem procesu zakupu mieszkania. Dane z rynku mieszkaniowego za I kw. 2025 roku potwierdzają wysoką stabilność rynku kredytów mieszkaniowych, która utrzymuje się na rynku od trzech kwartałów. W okresie od stycznia do marca bieżącego roku banki w Polsce zawarły ponad 48 tys. umów kredytowych o łącznej wartości 20,4 mld zł.

Wykres 2.Dostępność kredytów mieszkaniowych (w tys.)
Źródło:Rynek pierwotny na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej
Popyt a podaż na rynku nieruchomości
W I kwartale 2025 r. polski rynek mieszkaniowy charakteryzował się rekordową liczbą lokali w ofercie – liczba mieszkań dostępnych na sześciu głównych rynkach przekroczyła 59 tysięcy, co jest najwyższą wartością w historii. Pomimo dużej oferty, sprzedaż nowych mieszkań utrzymywała się na umiarkowanym poziomie, notując spadki względem końcówki 2024 r. Powodem odnotowanych spadków lub co najwyżej utrzymania na podobnym poziomie było drogie finansowanie hipoteczne, liczne głosy polityków podkreślające, że podatki od kolejnych posiadanych mieszkań powinny wzrosnąć, co wpływa odstraszająco na potencjalnych nabywców mieszkań na wynajem, a dodatkowo, z wyjątkiem rynku warszawskiego i krakowskiego, część potencjalnych kupujących nie posiadających mieszkań może czekać na zapowiadane przez rząd dopłaty do kredytów na rynku wtórnym. Inni wstrzymują się z decyzjami, licząc na spadek cen i wyjątkowe promocje. Na nastroje niektórych kupujących może też negatywnie wpływać niestabilna sytuacja geopolityczna .

Wykres 3. Średnie ceny mieszkań w ofercie na rynku pierwotnym (w zł/m2, z VAT, w standardzie deweloperskim)
Źródło: Źródło: Raport JLL "Rynek mieszkaniowy w Polsce - I kwartał 2025"
Aktywność deweloperów
W I kw. 2025 roku deweloperzy na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź) sprzedali nieco ponad 9 tys. mieszkań (spadek o 6% k/k), a do sprzedaży wprowadzono ponad 13,4 tys. jednostek (wzrost o 11,2% k/k). Łączna oferta przekroczyła 59 tys. mieszkań i jest najwyższa w historii rynku.
W Warszawie sprzedano w I kw. 2025 roku 3 070 nowych mieszkań (wzrost o 19% k/k), ale podaż nowych lokali do sprzedaży spadła o 18,8% do 3 462. Oferta wyniosła 16 070 mieszkań, co oznacza wzrost o 1,9%.
W Warszawie cena za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym od stycznia 2025 roku nie zmieniła się w żadnej z dzielnic o więcej niż 2,5%. Największy wzrost odnotowano w Rembertowie (+2,3%), Pradze-Północ (+1,5%) i Ursusie (+1,2%). W przeważającej części dzielnic ceny nie zmieniły się o więcej niż 0,5%.
Podobnie wygląda sytuacja w Krakowie , gdzie tylko w dwóch dzielnicach ceny za metr kwadratowy w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o więcej niż 2% – na Wzgórzach Krzesławickich o 3,7% i Pogórzu o 2%. W Prądniku Białym, gdzie ED Invest realizuje inwestycję Apartamenty Radzikowskiego, ceny zwiększyły się o 0,6% od początku 2025 roku.
Stabilizację cen widać również w miastach aglomeracji warszawskiej. W Pruszkowie ceny za metr na rynku pierwotnym utrzymały identyczny poziom w całym pierwszym kwartale 2025 roku w czterech z pięciu dzielnic.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w I kw. 2025 roku charakteryzuje się dużą podażą i umiarkowanym popytem, co daje kupującym większe możliwości wyboru i może wpływać na zahamowanie wzrostu cen mieszkań.
Prognozowane zmiany
Obserwowane na początku 2025 roku ożywienie w sprzedaży mieszkań wynika częściowo z faktu, że wielu nabywców wstrzymywało się z decyzjami zakupowymi w oczekiwaniu na nowy program wsparcia. Teraz, gdy wiadomo, że program obejmie wyłącznie rynek wtórny, popyt na nowe mieszkania może się ustabilizować na poziomie dostosowanym do aktualnej zdolności kredytowej klientów.
Kolejne miesiące przyniosą większą klarowność co do kierunku zmian stóp procentowych, które pozostają jednym z głównych czynników determinujących decyzje zakupowe.
Wysoka podaż mieszkań oraz stopniowe łagodzenie warunków kredytowych mogą sprzyjać stabilizacji rynku, choć jego dalszy rozwój będzie w dużej mierze zależał od otoczenia makroekonomicznego oraz decyzji legislacyjnych wpływających na dostępność finansowania nieruchomości. Oczekuje się, że rynek będzie nadal adaptować się do zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego i regulacyjnego. Nowy program rządowy dotyczący wsparcia mieszkalnictwa będzie miał bardziej selektywny charakter, co może wpłynąć na dalsze kształtowanie struktury popytu.